Látvány, zene, élmény

A Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményeinek Pannonia Reformata Múzeuma is színes programokkal, különleges tárlatvezetésekkel és egy meglepetéssel készült a Múzeumok Éjszakájára. Kiállítások, zene, játék - valamint egy látványos bemutató fogadta a látogatókat.

A Múzeumok Éjszakáján megtekinthető volt mindhárom kiállítás, a Hori titkai, a Hajlék az örökkévalóságban és a Foltin Jolán emlékére szervezett fotókiállítás is.  Az időszaki tárlatban a vendégeket ezúttal a Refi művészetis diákjai, a Tánc-Lánc AMI és a Vadvirág Művészeti Egyesület tagjai és a Refi diákjai fogadták gyönyörű viseletekben. Emellett a Zeneterasz is nyitva tartott egész este, az Allegro AMI diákjai változatos műsorral készültek. 

A legnagyobb siker a látványos kísérleti bemutató volt: „Hiszem, ha látom?!” címmel Mészáros Péter Bonis Bona-díjas fizikatanár és Szutyányi Márk tartott lenyűgöző, szórakoztató és olykor meghökkentő tudományos előadást az Ótemplomban. Volt tűztornádó, füst és lézer, de talán a lángoló kéz aratta a legnagyobb sikert. Az Ótemplom zsúfolásig megtelt erre a programra, nagyon sok család érkezett a bemutatóra, mely nem csupán a fizika csodáiról szólt. 

- Mivel minden összefügg mindennel, így természetesen a hitünk néhány alapvető kérdése is összefügg a fizikával, és ehhez a kísérleteket fogom illusztrálni Bibliából hozott történetekkel vagy igékkel, vagy hitbeli gondolatokkal és megfontolásokkal. Ez egy viszonylag szokatlanabb megközelítés és alapvetően fizikai kísérletekre fogunk alapozni, lesz itt mindenféle: hőtani jellegű, lézeres, füstös, tüzes, mindenféle közepesen veszélyes és mérgező kísérlet, ami a látványossághoz kell, de igazából az a cél, hogy elgondolkozzunk nemcsak a kísérleteken, hanem a mögötte lévő analógiákon is – mondta Mészáros Péter, a Refi tanára.

- Pedagógusként én azt vallom, hogy nem a fizikai kísérletekre, meg a képletekre, meg a számításokra kell megtanítani a diákokat, hanem a kérdezés képességére és a kérdezés bátorságára kell őket megtanítani, hogy a fejekben is legyen világosság, hogy tudjunk rácsodálkozni a teremtett világra, az Úr gondolatait, mintázatait próbáljuk meg ott is felfedezni – tette hozzá.

Mészáros Pétert arról is kérdeztük, melyik a kedvenc kísérlete: - Nehéz választani, de az egyik kedvenc kísérletem a tűztornádó, amikor egy viszonylag nagy tüzet állítunk elő egy kicsi tűzből. Az ember ugye azt gondolná, hogy nyilván kell hozzá sok oxigén. Legyezgetem, fújom, kiszakad a tüdőm és kiderül, hogy saját erőből, saját fantáziából nem sokra megyünk. Ehhez kutatni kell az Úrnak a mennyei szabásmintáját: hogyha egy megfelelő alakú rácsozatot, egy spéci áramlástani eszközt a láng köré illesztek (lásd képgaléria), akkor pillanatok alatt és nagyon könnyen működik. Igen, az ember saját szegényes fantáziájából kevesebbre megy, de hogyha az Úrra támaszkodik, hogyha ma azt mondjuk, hogy tebenned bíztunk eleitől fogva és ráhagyatkozunk, akkor valóban sikeres lehet az életünk, és nem kell szétszakadnunk. A kísérleti bemutató valódi hitvallás volt egy ma is élő templom-múzeum falai között.

Képgaléria: https://www.pannoniareformata.hu/hirek/archiv-kepgaleriak/elo-muzeum/Muzeumok-Ejszakaja-225

 

 

Horváth Andrea

gyűjteményi tudósító